شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1400

جهت دریافت مشاوره تحصیلی (مدارس، دانشگاهی، سربازی و کنکور) از سراسر
کشور با تلفن ثابت تماس حاصل فرمایید.
» ساعت تماس از 7 صبح الی 24 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور: بزودی تماس از تهران: بزودی

ثبت نام در سامانه سازمان سنجش آموزش کشور به منظور برگزاری کنکور سراسری، نخستین شرط ضروری به منظور شرکت و رقابت در این آزمون بزرگ کشوری است. اطلاع از شرایط لازم ثبت نام کنکور سراسری 1400 از جمله سوالات متداول داوطلبان شرکت در این آزمون بوده و هر سال توسط سایت رسمی سازمان سنجش  منتشر می شود.

معمولا به شکل کلی هر سال ثبت نام کنکور سراسری در بهمن ماه انجام گرفته و بسته به تصمیم سازمان سنجش در اواخر بهار یا اوایل تابستان سال بعد دفترچه گروه آزمایشی ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی، زبان های خارجه و هنر برگزار می گردد.

به شکل کلی اطلاعات ضروری در خصوص ثبت نام داوطلبان در کنکور سراسری چند روز پیش از آغاز روند ثبت نام در قالب فایل pdf با نام دفترچه ثبت نام کنکور توسط سازمان سنجش در اختیار متقاضیان قرار داده می شود. مقاله جهت سهولت و دسترسی آسان متقاضیان شرکت در آزمون کنکور سراسری،  شرایط لازم ثبت نام را در اختیار کاربران قرار خواهیم داد. با ما همراه باشید.

دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور سراسری

دفترچه ثبت نام کنکور سراسری به شکل همزمان با آغاز فرآیند ثبت نام، توسط سایت سازمان سنجش در  دسترس داوطلبان قرار گرفته و تمامی شرایط عمومی و اختصاصی مورد نیاز جهت ثبت نام در این رقابت بزرگ را در اختیار متقاضیان قرار خواهد داد.

مطالب موجود در این دفترچه در چند بخش کلی مانند شرکت کنندگان، شرایط اختصاصی شرکت کنندگان، مراتب وظیفه عمومی، سهمیه بندی ها، بررسی سهمیه مناطق مختلف نحوه اجرای فرآیند ثبت نام در اختیار داوطلبان قرار گرفته امکان بررسی تک تک این موارد در سایت ما وجود نخواهد داشت. از این رو با توجه به اهمیت دو موضوع اصلی شرایط عمومی و شرایط اختصاصی داوطلبان کنکور سراسری، تنها به بررسی این دو مبحث پرداخته و پاسخگوی سوالات شما در این زمینه خواهیم بود.

شرایط ثبت نام کنکور سراسری

شرایط لازم ثبت نام کنکور سراسری  ۱۴۰۰

با توجه به  تغییر نظام آموزشی، داوطلبان و متقاضیان شرکت در کنکور سراسری ۱۴۰۰ به دو دسته داوطلبان نظام قدیم و داوطلبان نظام جدید تقسیم شده و علاوه بر متفاوت بودن منابع درسی، از شرایط ویژه ای جهت ثبت نام در کنکور سراسری برخوردار می باشند.

شرایط عمومی ثبت نام در کنکور سراسری

با توجه به این که شرایط ثبت نام کنکور سراسری به شکل موارد بسیار زیادی در دفترچه راهنمای کنکور قید شده است، ما تنها شروط بسیار ضروری را در اختیار داوطلبان قرار داده و توصیه می کنیم جهت کسب اطلاعات کامل تر به دفترچه ثبت نام کنکور ارائه شده توسط سازمان سنجش مراجعه نمایند.

  • عدم سوء پیشینه سیاسی و سابقه عناد ورزی با نظام جمهوری اسلامی ایران
  • عدم سوء پیشینه اخلاقی و کیفری
  • اعتیاد به مواد مخدر
  • اعتقاد به دین اسلام و یا سایر ادیان پذیرفته شده در قانون اساسی کشور
  • احراز عدم عضویت در سازمان های غیرقانونی با فعالیت ‌های ضد اخلاقی و ضد نظام

شرایط اختصاصی ثبت نام کنکور سراسری

برخورداری از مدرک و یا گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام آموزشی قدیم و یا دیپلم نظام آموزشی جدید احراز عدم تحصیل داوطلب در دوره های کارشناسی روزانه. در صورتی که متقاضی در سال گذشته در دانشگاه پذیرفته شده باشد، الزامی است که از دانشگاه انصراف داده و سپس در سایت سازمان سنجش ثبت نام نماید.

یکی از مهمترین امتیازات در نظر گرفته شده برای متقاضیان شرکت در کنکور سراسری توسط سازمان سنجش و آموزش کشور، اجازه ثبت نام دانشجویان دوره نوبت دوم، دانشگاه آزاد، نیمه حضوری، مجازی، ظرفیت مازاد و پردیس خودگردان دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی، دانشگاه پیام نور و دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی غیر دولتی – غیرانتفاعی بدون انصراف از دانشگاه در کنکور سراسری 1400 است.

نکته: باید خاطر نشان نمود که این دسته از متقاضیان شرکت در کنکور سراسری تنها اجازه ثبت نام در صورت عدم انصراف از دانشگاه را داشته و در صورت پذیرفته شدن در آزمون سراسری و ثبت نام در رشته و دانشگاه جدید، ملزم به انصراف و ارائه گواهی انصراف خود به دانشگاه و یا موسسه پذیرفته شده هستند. یکی از مهمترین شرایط لازم ثبت نام کنکور سراسری، داشتن گواهی پایان خدمت سربازی و یا گواهی معافیت دائم و یا موقت از سازمان نظام وظیفه برای داوطلبان آقا است.

احراز عدم ممنوعیت تحصیلی از سمت مراجع و ارگان های دولتی

یکی دیگر از قابل توجه ترین شرایط لازم ثبت نام کنکور سراسری، مجاز نبودن ثبت نام برای متقاضیانی است که در سال گذشته در یکی از دانشگاه های روزانه پذیرفته شده و از ثبت نام در این مرکز انصراف داده اند. این داوطلبان به مدت یک سال از ورود به دانشگاه های روزانه محروم بوده و تنها مجاز به انتخاب دانشگاه های نوبت دوم (شبانه) خواهند بود.

شرایط سنی کنکور 1400

برای ثبت نام در کنکور شرایط سنی قرار داده نشده و اندسته از دانش آموزان در هر سنی که دارای مدرک دیپلم هستند می توانند در کنکور 1400 شرکت کنند.

شرایط لازم ثبت نام کنکور سراسری برای داوطلبان کاردانی

در خصوص شرایط ثبت نام کنکور سراسری 1400 باید خاطر نشان نمود که اگر  متقاضیان شرکت کننده در آزمون کنکور سراسری،  مشغول به تحصیل در مقطع کاردانی باشند،  تنها در صورت کسب مدرک کاردانی خود را حداکثر تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۰،  مجاز به ثبت نام در کنکور سراسری خواهند بود.

یکی دیگر از نکات مهم در خصوص شرایط لازم ثبت نام کنکور سراسری برای داوطلبانی که تحصیلات خود را در مقطع کاردانی رشته های غیر پزشکی به پایان رسانیده اند، ملزم به کسب مدرک قانونی خود و ارائه گواهی پایان دوره جهت ثبت نام در کنکور سراسری می باشند.

توجه: چنانچه تصمیم دارید از مشاوره تخصصی شیزما بهرمند شوید و سوالات خود را پرسجو کنید و از راهنمایی های بینظیر کارشناسان ما بهره مند شوید با مرکز مشاوره تحصیلی ما در تماس باشد.

جهت دریافت مشاوره تحصیلی (مدارس، دانشگاهی، خدمت سربازی، تحصیلی، ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و کنکور) از سراسر کشور با تلفن ثابت تماس حاصل فرمایید.

******* تماس از سراسر کشور و ******* (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

کلام آخر

 در این مقاله به شکل کلی و با در نظر گرفتن میزان اهمیت موارد در نظر گرفته شده از سمت سازمان سنجش و آموزش کشور، به معرفی و بررسی شرایط ثبت نام کنکور سراسری به شکل عمومی و اختصاصی برای متقاضیان و داوطلبان پرداخته و سعی نموده پاسخگویی بخش اعظمی از سوالات متداول شما عزیزان در این زمینه باشیم.

توصیه می شود در خصوص کسب اطلاعات بیشتر  و دریافت پاسخ سوالات اختصاصی خود به سایت رسمی سازمان سنجش آموزش کشور مراجعه نموده و پس از دانلود دفترچه راهنمای ثبت نام کنکور، تمامی موارد و شرایط لازم ثبت نام کنکور سراسری 1400 را مطالعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *