مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم

جهت دریافت مشاوره تحصیلی (مدارس، دانشگاهی، سربازی و کنکور) از سراسر
کشور با تلفن ثابت تماس حاصل فرمایید.
» ساعت تماس از 7 صبح الی 24 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور: بزودی تماس از تهران: بزودی

مشاوره انتخاب رشته نهم حضوری و آنلاین را باید مهمترین تصمیم در طول زندگی هر محصل تا پیش از 20 سالگی دانست که نه تنها برای آینده تحصیلی بلکه برای چشم انداز کاری نیز از اهمیت ویژه برخوردار است. محصلان بر اساس رشته مورد علاقه، پیشینه و معدل تحصیلی، چشم انداز آینده و شرایطی که دارند می توانند برای مشاوره انتخاب رشته نهم آنلاین به تیم ما مراجعه کرده و یا به صورت آنلاین از این خدمات بهره ببرند. در ادامه هم اندکی درباره شرایط کلی مشاوره های دبیرستان برای کلاس نهم و دهم صحبت خواهیم کرد.

مشاوره انتخاب رشته نهم چیست؟

مشاوره انتخاب رشته مقطع نهم در واقع در معنای راهنمایی و کمک به محصلان برای انتخاب و گزینش اولین قدم در مسیر تحصیلات تکمیلی است. در این مرحله مشاوران تمام نمرات و پیشینه تحصیلی متقاضی را بررسی کرده و بعد درباره علایق، برنامه ها و تصمیم هایی که دارد با او مصاحبه خواهند کرد. در این پروسه مشخص می شود که علایق فرد در کدام حوزه و رشته تعریف شده و او با نمرات و استعدادهایی که دارد در چه زمینه ای موفق خواهد شد.

در گذر از سال نهم به دهم دبیرستان محصل باید انتخاب رشته داشته باشد و همین مهم موجب حذف برخی درس ها برای او می شود. از سوی دیگر این انتخاب رشته باید حتما مبتنی بر نمرات و استعدادهای فرد باشد. این انتخاب رشته که مبتنی بر نمرات و رتبه محصل است بر روی انتخاب او تاثیر ویژه دارد. به عنوان مثال اگر دانش آموز بخواهد وکیلی موفق شود باید در رشته علوم انسانی ادامه تحصیل دهد و بر همین اساس باید نمراتش در درس های تخصصی این رشته قابل قبول باشد وگرنه مجاز به ادامه در این رشته نخواهد بود.

فاکتورهای تاثیرگذار در مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم

اما علاوه بر نمره و رتبه چندین معیار مهم دیگر در این انتخاب رشته اولویت دارد. ابتدا علاقه و استعداد دانش آموز مطرح می شود و بعد از آن نظر والدین، نظر معلمان و نظر متخصصان مشاور باید لحاظ شود. بعد نوبت به نمرات دانش آموز رسیده و باید بر اساس معدل وی که بیشترین تاثیر را دارد، برای انتخاب رشته تصمیم گرفت و در نهایت بهترین انتخاب را به او اعلام کرد. البته در کنار همه این موارد باید به شرایط مدرسه، شرایط روحی و وضعیت خانوادگی محصل نیز توجه بیشتر شده و در صورت نیاز برای حمایت های بیشتر مشاوره تخصصی انجام شود.

مشاوره آنلاین انتخاب رشته نهم

رشته علوم انسانی و شرایط انتخاب آن

وکیل های مشهور و زبده، روانشناسانی تحصیل کرده، پژوهشگران حرفه ای و اقتصاددانان کاربلد همگی از محصلان رشته های علوم انسانی هستند. اگر می خواهید آینده تحصیلی شما با یکی از شغل های رشته های علوم انسانی گره بخورد باید در دو درس عربی و ادبیات حسابی قوی باشید و نمرات خوبی در کارنامه داشته باشید. درس ها را بتوانید به خوبی خوانده و به حافظه خود بسپارید و برای درس هایی چون فلسفه، منطق و ادبیات تخصصی آماده شوید.

ضرایب مهم درس های علوم انسانی

معیار اصلی مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم برای علوم انسانی نمرات درس هایی است که به آن اشاره کردیم که بر این اساس مطالعات اجتماعی، ادبیات فارسی و عربی اهمیت بیشتری داشته و استعداد دانش آموز بر اساس نمرات وی در سه سال اخیر تحصیل یعنی مقاطع هفتم، هشتم و نهم سنجیده می شود.

برای اعتبارسنجی انتخاب رشته علوم انسانی تمامی نمرات درس زبان و ادبیات فارسی با ضریب 4، مطالعات اجتماعی با ضریب 3 و عربی با ضریب 2 محاسبه می شود و در صورت نداشتن ضریب لازم معمولا ادامه تحصیل در این رشته برای دانش آموزان توصیه نمی شود.

مشاوره انتخاب رشته نهم برای رشته های علوم تجربی

پزشکان مشهور، داروسازان پیشگام، دندانپزشکان فوق تخصص، متخصصان آزمایشگاهی حرفه ای همگی از فارغ التحصیلان رشته علوم تجربی در دبیرستان هستند که بر اساس علایق شخصی در یکی از رشته های خانواده علوم پزشکی در دانشگاه ادامه تحصیل دادند.

محصلانی که می خواهند جلسه مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم را برای انتخاب رشته علوم تجربی را موفقیت آمیز طی کنند باید در دروس زیست شناسی، شیمی و فیزیک و در نهایت ریاضی نمرات قابل قبولی کسب کرده باشند و بتوانند استعداد خود را بر اساس نمرات سه سال اخیر در کارنامه نیز به خوبی نشان دهند. برای ادامه تحصیل در رشته تجربی باید به تمامی حوزه های علوم طبیعی و زیست علاقمند باشید تا بتوانید علاوه بر خانواده پزشکی برای تمام رشته هایی هوشبری، مامایی، فیزیوتراپی و علوم آزمایشگاهی شانس خود را در دانشگاه امتحان کنید.

مشاوره انتخاب رشته نهم حضوری

فاکتورها و معیارها برای انتخاب رشته علوم تجربی

اما دانش آموز برای ادامه تحصیل دراین رشته باید چه فاکتورهایی داشته باشد تا بتواند استعدادش را در جلسه مشاوره انتخاب رشته نهم اثبات کند؟ محصل علاقمند به این رشته نباید معدل زیر 14 داشته باشد و ضرایب درس های ریاضی و علوم تجربه ای وی در سال های هفتم، هشتم و نهم کمتر از 42 نباشد. لازم به ذکر است که تمامی درس ها با ضریب 3 محاسبه شود و در صورت اخذ مجموع ضرایب بالای 42 محصل مجاز به انتخاب رشته تجربی بوده و می تواند برای کنکور آماده شده و در کسوت کادر درمان و دیگر متخصصان علوم پزشکی و مدیکال وارد جامعه شود.

مهندسان آینده

مهندسان و متخصصان حرفه ای و کاربلد، بسیاری از مدیران موفق، حسابداران و حسابرسان دقیق و نکته سنج همگی روزی دانش آموزان رشته ریاضی و فیزیک بودند و در بدو ورود به دانشگاه بر اساس علایق و نتایج کنکوری به یکی از حوزه های صنعت وارد شدند.

اگر دانش آموز می خواهید در کسوت مهندس وارد جامعه و بازار کار شود اول از همه باید در درس های ریاضی، فیزیک و شیمی نمرات خوبی کسب کرده باشد و بعد برای دنیایی از محاسبات شیرین آماده شود. یک محصل موفق در رشته ریاضی فیزیک باید قدرت محاسبه و جزئی نگری بالایی داشته باشد و برای درس هایی که هر کدام بخش مهمی از صنایع را در برگرفته آماده ورود به دانشگاه شود.

فاکتورهای انتخاب رشته ریاضی و فیزیک

رشته ریاضی و فیزیک هم مانند دو مورد قبل همراه با ضرایب درسی و فاکتورهای خصوص خودش است که بدون آن جسلۀ مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم موفق نخواهد بود و در صورت نداشتن این حداقل ها اجازه تحصیل در این رشته صادر نخواهد شد.

برای این مهم محصل باید ضرایب درس های فیزیک، ریاضی و شیمی اش در سه سال اخیر از 42 کمتر نباشد و معدل بالای 14 داشته باشد. همچون رشته علوم تجربی تمامی درس ها ضریب 3 دارد و بر همین اساس هم شاخص ضرایب 42 محصل محاسبه می شود.

بعد از مشاوره انتخاب رشته نهم به مقطع دهم اگر تمامی فاکتورها فوق را داشتید، می توانید با خیال راحت برای رشته ریاضی و فیزیک ثبت نام کرده و به مرور با تمامی رشته های مهندسی آشنا شوید تا در زمان مناسب و بر اساس نتایج کنکور در رشته مورد علاقه تان وارد دانشگاه شوید. همانطوری که می دانید از مهمترین رشته های این مسیر می توان به مهندسی عمران، مهندسی برق، مهندسی پزشکی، مهندسی نفت، مهندسی صنایع و مهندسی مکانیک اشاره کرد.

دبیرستان های فنی حرفه ای و کار و دانش

در انتها نیز می خواهیم درباره مشاوره انتخاب رشته نهم برای محصلانی صحبت کنیم که علاقمند کارهای فنی و تحصیل در دبیرستان های این حوزه هستند. در ابتدا لازم است بدانید که دبیرستان فنی حرفه ای شامل 4 زیر رشته اصلی هنر، مدیریت، خدمات، صنعت و کشاورزی می شود.

محصلان و دانش آموزانی که علاقمند کارهای فنی و عملی هستند و دوست دارند تا بلافاصله با ورود به دانشگاه جایی هم در بازار کار و صنعت داشته باشند می توانند در دبیرستان های فنی حرفه ای درس بخوانند. لازم است بدانید که تمامی دانش آموزان فنی حرفه ای می توانند برای رشته های مهندسی هم کنکور داده و علاوه بر فعالیت عملی به صورت آکادمیک هم درس های صنعتی را بیاموزند.

محصلان برای جلسه موفق مشاوره انتخاب رشته نهم همسو با مدارس فنی و حرفه ای باید کارنامه ای را ارائه دهند که معدلش کمتر از 12 نباشد و ضریب دروس ریاضی، تجربی و حرفه فن از 30 کمتر نباشد. به این ترتیب دانش آموز مجاز برای ادامه تحصیل در مدارس فنی و حرفه ای است.

آخرین نکته مشاوره انتخاب رشته نهم هم برای مدارس کار و دانش است که تا حدی مشابه مدارس فنی حرفه است با این تفاوت که معمولا محصلان کار و دانش واحدهای عملی و کارگاهی بیشتری دارند.

مشاوره انتخاب رشته نهم به دهم زمانی دانش آموز را مجاز به انتخاب کار و دانش می داند که ضریب درس های ریاضی و کار و فناوری اش از 36 کمتر نشود. در همین راستا لازم است بدانید که دروس ریاضی سه سال اخیر برای ثبت نام کار و دانش با ضریب 2 و کار و فناوری با ضریب 3 محاسبه می شود.

بچه های کار و دانش همچون محصلان فنی حرفه ای درس هایشان را به صورت عملی آموخته و در بدو ورود به دانشگاه شانس بیشتری برای ورود به صنعت و بازار کار دارند.

جهت دریافت مشاوره تحصیلی (مدارس، دانشگاهی، خدمت سربازی، تحصیلی، ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و کنکور) از سراسر کشور با تلفن ثابت تماس حاصل فرمایید.

******* تماس از سراسر کشور و ******* (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

برخی نکات مهم در انتخاب رشته نهم به دهم

در انتهای بحث مشاوره انتخاب رشته نهم لازم است بدانید که علاوه بر نمرات علایق و استعداد دانش آموز از اهمیت بالایی برخوردار است. در نتیجه با جلسات مشاوره مفید سعی کنید تا در مسیر استعدادی که فرزندتان دارد او را راهنمایی کرده و از هرگونه اعمال اجبار جدا پرهیز کنید زیرا می تواند در آینده نتایج خوبی نداشته و حسابی محصل را از ادامه تحصیل باز دارد.

اما علاوه بر جلسات حضوری شما می توانید از خدمات مشاوره آنلاین انتخاب رشته نهم تیم ما نیز بهره برده و برای سوالات بیشتر، شناخت دقیق رشته ها، آنالیز وضعیت فعلی و نیاز بازار کار با ما در تماس باشید.

در انتها لازم است بدانید که علاوه بر نمرات و استعداد دانش آموز مشاوران در جلسات مشاوره آنلاین انتخاب رشته نهم به دهم امکانات و شرایط کلی را نیز سنجیده و بر اساس آن نظر نهایی را اعلام می کنند. در این میان شما می توانید از این نظر استقبال کرده و یا آن را رد کنید. در عین حال اگر فرزند شما در این زمینه نیاز به حمایت های بیشتر دارد از او غافل نشده و حتما در جلسات مشاوره او را همراهی کنید تا بر اساس شرایط موجود، نمرات و کارنامه، استعداد و علایق خود بتواند برای انتخاب رشته اقدام کند. فراموش نکنید که انتخاب رشته و تغییر مقطع برای محصلان استرس زا بوده و حمایت های والدین و مشاوران در این مرحله کلیدی و مهم محسوب می شود. با آرزوی موفقیت در آینده تحصیلی و کاری تمامی دانش آموزان با استعداد!

مشاوره انتخاب رشته نهم حضوری

توجه در حال حاظر امکان مشاوره انتخاب رشته نهم حضوری از سوی شیزما در دسترس نیست و به زودی این امکان را برای دانش آموزان و خانواده های این عزیزان فراهم خواهیم کرد. در حال حاظر میتوانید به صورت تلفنی از مشاوره های حرفه ای این موسسه بهرمند شوید. جهت مشاوره میتوانید با شماره های اعلامی تماس بگیرید و با مشاوران عالی رتبه و متخصص شیزما به گفتگو بنشینید.

مشاوره انتخاب رشته نهم چیست و چرا اهمیت دارد؟

مشاوره انتخاب رشته پایه نهم دبیرستان به دانش آموزان کمک می کند تا انتخاب درسی در تحصیل خود داشته باشند. این مشاره توسط نیروی خبره و متخصص به صورت تلفنی و حضوری ارائه می شود. از این رو این مشاوره برای این مقطع از تحصیل می تواند بسیار پر اهمیت بوده و مسیر شغلی مناسبی را برای دانش آموزان رقم بزند.

انتخاب رشته نهم به چه عاملی بستگی دارد؟

انتخاب رشته پایه نهم دبیرستان به دهم به عواملی چون ویژگی های فردی دانش آموز، بازار کار و … بستگی دارد که توسط مشاورین این موارد برسی و در نهایت رشته درستی را پیش روی دانش آموز قرار می دهند تا بهترین انتخاب را داشته باشند. ما در این مقاله به صورت مفصل در این باره نیز صحبت کرده ایم.

رشته انسانی، ریاضی فیزیک و تجربی کدام بهتر است؟

در جواب این سوال نمی توان گفت که کدام بهتر یا کدام بدتر است چرا که این رشته ها هر کدام ویزگی ها، بازار کار و.. خود را دارند. اما هر فرد با توجه به استعداد و توانایی های خود میبایست یکی از این رشته ها را انتخاب کند که مشاورین ما با یک برسی و مشاوره جامع بهترین انتخاب را برای دانش آموزان میسر می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *