مشاوره تحصیلی چیست؟

جهت دریافت مشاوره تحصیلی (مدارس، دانشگاهی، سربازی و کنکور) از سراسر
کشور با تلفن ثابت تماس حاصل فرمایید.
» ساعت تماس از 7 صبح الی 24 شب حتی ایام تعطیل
تماس از سراسر کشور: بزودی تماس از تهران: بزودی

شاید بسیاری از شما دانش آموزان و یا حتی والدین هنوز دقیق نمیدانید که مشاوره تحصیلی چیست و یا چه وظایفی دارد. ما می خواهیم شما را با مهمترین وظایف مشاوره تحصیلی آشنا کرده و در این باره کمی صحبت کنیم، با ما همراه باشید.

مشاوره تحصیلی چیست؟

در همین ابتدای بحث مشاوره تحصیلی چیست لازم است بدانید که مشاور شخصی تحصیل کرده با تجربه های لازم در زمینه مشاوره دادن است که علاوه بر مشاوره های درسی برای افزایش موفقیت محصلان می تواند به آنها در زمینه شرکت در آزمون های مختلف، المپیاد ها و انتخاب دانشگاه مشاوره دهد. این فرد باید در یکی از رشته های روانشناسی و یا مشاوره تحصیل کرده و صلاحیت لازم برای کمک به محصل و رفع مشکلات او را داشته باشد.

مسئولیت ها و وظایف مشاوره تحصیلی چیست؟

در ادامه مقاله وظایف مشاوره تحصیلی همانطور که از نامش پیدا است مشاور در گام اول شما را در زمینه تحصیل و امور مربوط به آزمون ها مشاوره می دهد. او باید بتواند انگیزه محصل را از طریق تشویق های کلامی تقویت کرده و از آنها حمایت کند. در صورتی که دانش آموز مشکلاتی دارد، مشاور باید این مشکلات را با خانواده در میان گذاشته و در صورت نیاز برای مشاوره های حرفه ای تر و بلند مدت از محصل حمایت کند و مراتب را به آموز و پرورش اطلاع دهد.

در بحث مشاوره تحصیلی چیست بسیاری گمان دارند که مشاور درباره دیگر مسائل غیر تحصیلی مداخله نمی کند اما این باور غلط است زیرا با توجه به زمینه تحصیلی و تجربیات کاری مشاوران لازم است در صورتی که محصل نیاز به کمک دارد، در این راستا تصمیماتی گرفته شود.

وظایف مشاوره تحصیلی چیست؟

بررسی مشکلات غیر درسی

در بحث مشاوره تحصیلی چیست باید همیشه اهمیت ویژه ای هم برای مشاوره غیر تحصیلی قائل شد و درباره آن صحبت کرد. در همین راستا با توجه به سن محصلان و حساسیت های ویژه ای که برای هر کدام از آنها رخ بدهد، والدین می توانند برای مشکلات غیر درسی هم از مشاوران تحصیلی کمک بگیرند.

مسائل و مشکلاتی نظیر پرخاشگری و افزایش خشونت، رسیدگی به بلوغ محصلان، مسائل خانوادگی وئ مشکلات مابین والدین، گوشه گیری و انزوا، بی انگیزه بودن و احساس افسردگی، استرس و اضطراب همگی از جمله مواردی است که مشاور می تواند به آنها رسیدگی کرده و لازم است که بعد از مسائل درسی حتما در این زمینه هم از محصل حمایت کند.

مشکلات مابین محصل و مدرسه

اما گاهی اوقات مسائل دانش آموز از این امور فراتر رفته و شامل احساس منفی بین او و محیط مدرسه و یا معلمین می شود. در این زمینه مشاور می تواند ورود کرده و با بررسی پیشامد ها تلاش کند تا مانع از رشد حس منفی محصل نسبت به مدرسه و معلمان شود. دلیل این امر می تواند ضعف درسی، استرس امتحان، دوست پیدا نکردن و انزوا و موارد مشابه باشد.

این مهم باید در اسرع وقت رسیدگی شود زیرا می تواند به شدت بر روی انگیزه محصل و علاقه وی به مدرسه و تحصیل تاثیر بگذارد. گاهی اوقات با تشویق ها و حمایت های ویژه می توان به این مهم رسیدگی کرد و در صورت نیاز مشاوره های بیشتری را ترتیب داد

توجه: چنانچه تصمیم دارید از مشاوره رایگان تحصیلی و پلن حرفه ای شیزما بهره مند شوید می توانید با شماره تماس های اعلامی  در ارتباط باشید. نیزوهای متخصص و رتبه برتری ما همواره با راهنمایی ها و مشاوره های دقیق و استاندارد در خدمت تمام دانش آموزان به صورت آنلاین هستند. همین الان تماس بگیرد.

جهت دریافت مشاوره تحصیلی (مدارس، دانشگاهی، خدمت سربازی، تحصیلی، ابتدایی، راهنمایی، دبیرستان و کنکور) از سراسر کشور با تلفن ثابت تماس حاصل فرمایید.

******* تماس از سراسر کشور و ******* (تماس از استان تهران)

تماس از طریق تلفن ثابت از 8 صبح الی 12 شب حتی ایام تعطیل

از مشاوران کمک بگیرید

اما بحث مشاوره تحصیلی چیست به همین موارد مهم ختم نمی شود. علاوه بر مسائل درسی و یا مسائل شخصیتی لازم است که محصلان و خانواده هایشان از مشاوران کمک بگیرند.

در صورتی که فرزند شما از مسائل و مشکلاتی رنج می برد، اخلاقش تغییر کرده و نسبت به مسائل بی انگیزه است حتما مشاوره را جدی گرفته و از متخصصان کمک بخواهید. گاهی اوقات بسیاری از مسائل و موارد را می توان به سادگی حل کرد که برای این مورد باید با محصل صحبت کرد. در برخی موارد هم لازم است که پیش از وقوع هر موردی خودتان وارد صحبت و گفت و گو شوید و برای کمک به محصل پیش دستی کنید. در این مورد لازم است که حتما از مشاور کمک گرفته و با ترفندهای لازم وارد صحبت شوید.

در انتهای بحث مشاوره تحصیلی چیست ، لازم است آخرین نکته را هم یادآوری کنیم و آن جست و جو، وقت گذاشتن و تحقیق کافی برای انتخاب متخصص و مشاوره حرفه ای و کاربلد است. به این ترتیب می توانید با خیال راحت مسائل و مشکلات درسی و غیر درسی را با او در میان بگذارید و نگران نباشید. همیشه نسبت به ترتیب و مشاوره فرزندانتان و مشکلات متفاوتشان حساس باشید و در این مورد با دقت تصمیم بگیرید. با آرزوی موفقیت!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *